Podstawowe elementy stroju kolarskiego

Każdy rowerzysta wie, jak bardzo ważne jest to, w co jest ubrany na rowerze. Odpowiednia odzież kolarska wpływa nie tylko na przyjemność jazdy na rowerze, lecz także na jej bezpieczeństwo. Z czego zatem powinna się składać odzież kolarska?

Koszulka kolarska

Zdecydowanie najbardziej podstawowym elementem każdego zestawu odzieży kolarskiej jest koszulka. Jej znaczenie jest szczególne, ponieważ nie tylko musi chronić ciało przed wpływem promieni słonecznych, co także odpowiednio odprowadzać ze skóry pot. Z tego powodu odradza się stosowanie koszulek z bawełny, ponieważ nie tylko bardzo mocno chłoną wilgoć, co dodatkowo nie zapewniają żadnej wentylacji. Warto więc wybierać takie modele, które oprócz wygody zapewniają także wentylacje, a co za tym idzie bezpieczeństwo dla skóry.

Spodenki kolarskie

Kolejnym elementem, z którego musi składać się strój na rower, są odpowiedniego rodzaju spodenki. Odradza się zakładanie zwykłym krótkich spodenek, ponieważ choć wygodne, to jednak na rowerze będą źródłem wielu problemów, jak np. licznych otarć ud. Najlepszym wyborem będą dokładnie przylegające spodenki, dodatkowo zawierające w sobie gąbkę, która zapobiegać będzie powstawaniu podrażnień w wyniku długotrwałego siedzenia na siodełku.